Na cestách s Nikon D810
Nikon D810 byl (a určitě ještě bude) naším společníkem na několika cestách. Společně s námi prošel GR 5 přes francouzské Alpy, mallorskou GR 221, vydal se se mnou poprvé na Nový Zéland, atd. Proč s námi tedy vyrazil právě Nikon D810, jaké k němu balíme objektivy a jaké všechno příslušenství? A kolik to všechno dohromady váží?!
Jak jsem poslední dobou prostřídala techniku?
Každý má jiný vývoj, každý volí jiné velikosti snímače, jiné objektivy, někdo fotky neupravuje, někdo fotí do RAW. Každý má svůj styl. Všechno není ale jen o technice a úpravách fotek, je to i o cviku a citu, technika je jen prostředek co pomůže k tomu, abyste vyfotili snímek tak, jak chcete vy.
Podrobně se technikou a jejími kombinacemi, které mi prošly rukama během posledních 5 let, zabývá článek Moje fotovýbava: vývoj, kde píšu něco málo informací ke každému kousku techniky.
Kolik tak váží D810 se všemi náležitostmi?
- 880 g (tělo)
- 355 g (objektiv)
- 305 g (objektiv)
- 3 x 70 g (3 x baterie)
- 65 g (nabíječka+ kabel)
- 1230 g (stativ)
- 70 g (filtr)
- 70 g (filtr)
- 70 g (filtr)
- 84 g (PD)
- 5 g (hadřík)
- 540 g (power banka)
- = 3 884 g
Nikon D810
Nikon D810 je full frame zrcadlovka, s velkým rozlišením a obrovským dynamickým rozsahem. Ačkoliv se se svou stavbou těla neřadí mezi nejdrobnější ani nejnovější modely, už je to pěkná doba, co se z nás stali nerozluční parťáci. Až s ní jsem začala fotit prakticky výhradně do RAW a proto můžu využívat celý její široký dynamický rozsah- tedy v postprodukci světelně vyrovnat světlá a tmavá místa snímku, viz fotografie níže, "před a po".
D810 díky své konstrukci umožní fotit i v dešti anebo při velkých mrazech. Utěsněné tělo (v kombinaci s utěsněnými objektivy, jakými 20 mm a 35 mm jsou) je jistota i do náročnějších podmínek.
Nikon 20 mm/1.8
Světelný a zároveň lehký širokáč. Z toho jsem nadšená už od začátku, jak jsem psala kombinace světelnosti a širokého záběru- obrovské usnadnění práce s hledáním zajímavých záběrů! Na spoustě míst nebo v situacích, které se mohou zdát na fotku méně zajímavé, tyhle dvě vlastnosti pomůžou vytvořit snímek, který za to bude stát. Je vhodný jak na report, tak na krajinu.
Nikon 35 mm/1.8 FX
Druhý objektiv do sady, také širokáč, typické ohnisko na reportáže, univerzální a světelný, vhodný jak na portrét, tak na krajinu.
Nabíječka PATONA + 3 x baterie
Nabíječka Patona umožňuje nabíjet baterie fotoaparátu přes USB port, a tedy z power banky nebo solárního panelu, což usnadní práci s neustálým plánováním cesty podle nutnosti nabíjení baterií tzv. "ze zdi".
Nutným předpokladem je samozřejmě nosit buď powerbanku (např. 10 000 mAh powerbanka by měla zvládnout nabít baterie o kapacitě 1900 mAh cca 4x, je nutné počítat se ztrátou) anebo solární panel.
3 baterie (tedy jednu ve foťáku a dvě náhradní) si přesto beru, představa, že by mi došla baterka mě děsí natolik, že už mi těch pár gramů navíc nic neudělá!
B+W ND filtr 1000x 77 mm (+ stativ)
ND filtry umožňují fotit na extrémně dlouhé expozice, např. 2 minuty a déle. Jsou to vlastně tmavá skla, která se našroubují na objektiv a tím ztmaví scénu natolik, že je nutné, aby se snímek tvořil i několik desítek minut. Bez stativu jsou samozřejmě nepoužitelné, tak je třeba zvážit zda chcete nosit stativ a podle toho si s sebou nosit i ND filtr. (Na GR 5 jsem měla obojí.. a vyfotila jsem s ND filtrem a stativem jednu jedinou fotku!)
ND filtrů je mnoho druhů, které se liší "tmavostí"- čím tmavší ND filtr, tím delší dobu se bude muset snímek tvořit, aby dosáhl požadované expozice. V popiskách fotek níže jsou uvedené hodnoty, které byly nastavené při snímání.
1000x v názvu ND filtru značí, že při exponování bude s filtrem třeba použít 1000 x kratší čas než byste použili při snímání stejného snímku a při stejném nastavení ISO a clony, aby vám vyšel světelně stejný výsledek.
A tedy (fotka vodopádu níže):
S FILTREM: 30 s, f/5.6 a ISO 250
BEZ FILTRU: 1/30 s, f/5.6, ISO 250 (1/30 s je 1000 krát kratší čas než 30 s)
Lze je ale využít i na snímky, kde jsou příliš "tvrdé" mraky, dlouhá expozice je změkčí a mraky tak vytvoří měkký kontrast hoře:
Capture Camera clip (Peak Design)
(mrkněte na odkaz na PD stránky, ale ve zkratce se jedná o systém/sponu na uchycení foťáku na jakýkoliv pásek/popruh/atp.)
Dokud jsem nosila foťák v krosně, focení mě sice bavilo, ale bylo taky nerozlučně spjato s tím, že budu muset sundat batoh, vyhrabat foťák, vyfotit, zahrabat foťák a nandat batoh. Jednou za čas by to šlo, ale co když proděláte tuhle sérii úkonů a po 10 minutách chůze narazíte na další krásné místo? O momentkách ani nemluvě.
Potom co jsem ale objevila Capture tohle odpadlo, foťák má při ruce a můžu fotit vlastně pořád, nic mi nebrání! Maximálně výměna objektivů a ta se dá vyřešit obdobně pomocí Lens Kit, také od Peak Designu. Původně jsem nosila D810 na rameni, ale při její váze (s objektivem cca 1,5 kg) mě to už omrzelo. Krátkodobě mi to stále vyhovuje, ale dlouhodobě během treků to není úplně to pravé co by podpořilo správné držení těla.. Kdo má na bederním pásu popruh, ten má vyhráno- o foťáku pak skoro nebudete vědět.
V případě, že máte drobnější těla (např. Nikon D5600 + 18-55mm, které dohromady váží asi 650 g) nebudete mít žádný problém ani na popruhu batohu na rameni a máte vyhráno! :)
Pořád se setkávám(e) s udivenými pohledy a lidmi ťukajícími si na čelo proč nám nestačí mobil, když ta fototechnika váží takový nesmysl.. a vlastně se s nimi nedá zcela nesouhlasit. Vždycky jde hlavně o to co vás na těch cestách baví nejvíc. Cestování, focení a nebo ta kombinace? A u nás je to rozhodně ta kombinace! Fotky jsou nakonec ty nejlepší suvenýry, ne?
Koho z vás by zajímalo něco málo víc, ať mrkne na rozhovor, který jsme sepsali s naším spřáteleným webem:
A pro jakékoliv dotazy na techniku, cesty, atp. se nám ozvěte skrz kontaktní formulář níže- budeme se těšit!