Hannah Sherpa 300

27.11.2019

Toulání se přírodou s batohem a spaní venku je naší závislostí. V létě, v zimě, ten pocit se ráno probudit na čerstvém vzduchu nic nenahradí. A Hannah Sherpa 300 s námi postupně obchází Českou republiku už od podzimu a podržel nás i během letošní třeskuté zimy. 

Váha a velikost

Sherpa 300 patří obecně mezi objemnější spací pytle, ale s ohledem na jeho teplotní rozsah a syntetickou výplň je to stále ještě drobek. Rozměry spacáku v přiloženém kompresním obalu jsou 24 x 36 cm, což sice může znamenat menší boj v případě batohů s malou spodní komorou, nicméně do většiny batohů s objemem nad 40 l se spacák s největší pravděpodobností do spodní komory vejít bude. Jeho váha 1600 g je poměrně nízká, zejména s ohledem na to, že je třísezónním spacákem s výše zmíněnou syntetickou výplní, který lze v našem podnebí a vhodnou karimatkou s přehledem používat i čtyřsezónně. 

Materiál

Ačkoliv je Sherpa 300 vyplněn syntetikou, nic to neubírá jeho udatnosti v boji se zimou. Primaloft, kterým je vyplněn, je jeden z nejvýkonnějších syntetických materiálů, a oproti peří má dokonce výhodu v tom, že tak snadno neabsorbuje vlhkost a vodu, a tudíž pomaleji ztrácí své termoizolační schopnosti. 

"Třísezóňák?"

My Sherpu 300 využíváme od podzimu do jara, protože pohodový spánek v teple je pro nás oba základ. Jeho teplotní rozsah je Tmax/Tcomf/Tlim 12/2/-4/-20.Na vlastní kůži jsme vyzkoušeli, že za jasných nocí v bezvětří a noční teplotě 4°C, se i v rozepnutém Sherpa 300 krásně spí jen v tričku.

Naše nejmrazivější noc v Sherpa 300 byla letos na Šumavě. Vítr, ledovka a pocitovka na -15°C nás sice donutili se do spacáku navléct do merino vrstev a mikin, ale nakonec nás v noci budilo jen bouchání větru, a ne zima a ledové nohy. 

Zateplovací prvky

Vzhledem k třísezónnímu využití je Sherpa 300 vybaven i některými detaily, které výrazně zvedají tepelný komfort, a které někdy výrobci v zájmu snižování váhy třísezónních spacáků vynechávají.První z nich je krycí léga, což je v podstatě podlouhlý polštářek všitý po celé délce zipu, který jej "utěsňuje" a brání tak pronikání chladu do spacáku a úniku tepla z něj. 

Vnitřní zateplovací límec, kterým je spacák rovněž vybaven, také zvedá tepelný komfort během spánku- tvoří další bariéru, přes kterou se teplu hůř uniká a nedostává se tak ven kapucí a kolem obličeje.

Stahování kolem obličeje je vyřešeno kombinací kulaté a ploché šňůrky a umožňuje stahovat kapuci jen jednou rukou, což je příjemné usnadnění.

Další vychytávky

Suchý zip u kapuce zajišťuje, aby se v případě úplného zapnutí zip samovolně nerozepínal. V opačném případě, kdy nechcete mít zip zcela dotažený, může být tento detail otravný- kolikrát se vám stalo, že jste se probudili během noci, protože vás nezavřený suchý zip škrábal do tváře? U Sherpy 300 je pro tento případ všitá drobná pojistka- třetí suchý zip zajišťující, abyste o jeho "škrábavé" části během spánku nevěděli.

Jezdec zipu je vybaven šňůrkou zajišťující lepší manipulaci v případě zkřehlých prstů anebo nasazených rukavic. 

Pravák nebo levák?

Milým detailem je i to, že si každý může vybrat, na jaké straně chce mít zip, někomu se lépe zapíná pravou, někomu levou rukou.

A komu je jedno kterou rukou zapíná, může si vybrat spacák tak, aby bylo možné si ho spojit s druhým do páru. Pravý zip k levému a levý k pravému!

Spacáky jsou s ohledem na toto rozdělení označované 195L a 195R, tedy L jako levá a R jako pravá. Číslo 195 značí maximální výšku postavy, pro jakou je spacák vhodný. Ačkoliv je to pro nás pro oba (167 a 175 cm) dost velká rezerva, na tepelném komfortu to v Sherpovi 300 nijak neubírá. (I přestože tedy u nohou vzniká větší prostor, který musíte zahřát, nohy ve spacáku nechladnou.)

Skladování

U všech spacáků je velmi důležité jejich skladování v době, kdy zrovna čekají na další výpravu. A všechna syntetická vlákna mají tendenci se lámat a ztrácet tzv. "loft" a díky tomu i schopnost efektivně chránit spáče před zimou. Co nejvíc izoluje od zimy je totiž vzduch mezi vlákny spacáku.

Je proto vhodné využít všitých poutek na spodku spacáku a nechat jej nejlépe viset a odpočívat někde v suchém prostředí, aby byl na příště zase v dobré kondici a připraven izolovat. 

Výhody

  • výplň Primaloft- mezi syntetickými vlákny patří mezi špičky, lehký, vodoodpudivý, hřejivý a s nejdelší životností a ve srovnání s peřím odolnější proti vlhnutí
  • třísezónní spacák využitelný v českých podmínkách i jako čtyřsezónní
  • dostatečně prostorný pro pohodlný spánek
  • příjemný vnitřní materiál
  • snadná manipulace se zipy i se stahováním kapuce a límce
  • dobrý poměr cena-výkon

Nevýhody

  • velikost složeného spacáku, která je sice vzhledem k vlastnostem spacáku zcela přiměřená, nicméně do spodních kapes některých batohů se vejde jen horko těžko
  • absence kapsičky na drobnosti není nijak fatální, ale občas by se hodila

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu