Etapa 6: Ašský výběžek

01.07.2019

Dlouho jsme se nikam neposunuli. Nejdřív práce a pak zábava, říká se, mimochodem, to je nejhorší motto vůbec, že?! Ale občas si od té práce musí každý odpočinout. A tak jsme od ní zase na dva dny utekli k hranicím. Znáte ten křížovkářský pojem "české město na dva"?


Aš, druhé nejzápadnější město ČR, většině z nás známé jen z křížovek. A k tomu nás čekal vlastně celý Ašský výběžek. A protože si užíváme asfaltu a chůze po něm každý všední městský den, přeskočili jsme několik prvních asfaltových kilometrů z Chebu a začali až v Plané (vzdálené od Chebu asi 5 km vzdušnou čarou), odkud jsme se dostali skoro hned do lesů a hlavně k hranicím.

V Ašském výběžku kromě přírody čekají i historické nebo kulturní památky a zajímavosti. 

Na první den jsme měli naplánováno kolem 30 km a tam, kde to šlo, jsme se drželi na hranicích. V některých místech ale v této oblasti hranice vede buď přímo potůčkem a nebo v jeho těsné blízkosti. A tak jsme volili střídání hraniční stezky, motání se lesem a hledáním cest, kde bychom se nemuseli brodit, cyklostezek a turistických značek. 

První část trasy se skládala převážně hraniční stezky a toho zmíněného motání se lesem a snahy nepromočit si boty během prvních několika kilometrů. Stále poprchávalo a vypadalo to, že ani zbytek víkendu nebude jiný. Hranice jsme opustili krátce před Aší, tu jsme minout nemohli, taky z toho důvodu, že schovat se před deštěm a dát si oběd v suchu, byla krásná představa. 

Z Aše vede přímo k hranicím přes vesnici Krásná zelená stezka, kterou jsme zvolili i my. Ta nás dovedla až k Mostu Evropy (cca 6,5 km), který stojí v místech, kde dříve bývala vesnice Mähring. Dřevěný mostík Evropy vede přes hraniční potok- začíná v Česku a končí v Německu. Nebo je to naopak?

Most byl postaven zejména jako symbol česko-německého přátelství a spolupráce.

Most byl postaven zejména jako symbol česko-německého přátelství a spolupráce (podrobnosti na fotce informační tabule níže).

Nejkrásnější místo Ašského výběžku je jen o pár set metrů po zelené trase dál- Nejzápadnější bod ČR. Pochopitelně jeden ze čtyř "nej", na každém cípu republiky je označen sice jinak, ale sbírka fotografií složená z nejzápadnějšího, nejsevernějšího, nejvýchodnějšího a nejjižnějšího bodu by se vyjímala u každého z nás! 

Nejkrásnější místo Ašského výběžku je jen o pár set metrů po zelené trase dál- Nejzápadnější bod ČR.

U nejzápadnějšího bodu stojí také odměna pro turisty, přístřešek na svačinku i bivak je tak krásně umístěný i řešený, že jsme (podpořeni také předpovědí celonočního deště) přespání na jeho "půdě" prostě nemohli odolat.  

Druhý den, po deštivé noci, kterou jsme v suchu přečkali v přístřešku, jsme dál pokračovali přímo po hranici, ale hraniční potoky (nejdřív Pekelský, pak Luční a nakonec Rokytnice) moc procházkám podél hranic nepřejí, a tak jsme se brzy napojili na naučnou stezku "Na cestě k Trojstátí" (odkaz na bližší info zde), která tvoří okruh z města Hranice, nejzápadnějšího města ČR. Trojstátí je místo, kde se setkává Česká republika, Bavorsko a Sasko, tento bod je navzdory svému významu značen nenápadným dřevěným kůlem v hraničním potoce (viz fotka níže). 

Trojstátí je místo, kde se setkává Česká republika, Bavorsko a Sasko.

Ašský výběžek byl krátkou etapou, 45 km na jeden a půl dne chůze. Počasí nevyšlo právě letní, vlastně celý víkend pršelo a na léto byla dost zima, ale kombinace lesů, mírných kopečků, obědu v Aši a památek, nemohlo zkazit ani tohle deštivé počasí! 

Příští etapa už bude zase delší. Vyhradili jsme si 9 dní na přechod Krušných hor, od Chebu až do Ústí nad Labem, tak jestlipak těch 200 km zvládneme najednou? 


jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu
jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu