Zéland je zemí trampů, trekerů a milovníků procházek. Proto je propletený množstvím tras, jak dálkových, tak těch, které jsou jen na pár hodin. Ty, podle ministerstva ŽP, nejkrásnější (a turisticky nejnavštěvovanější) jsou zařazeny do tzv. Great walks. Na těch je třeba předem zarezervovat a zaplatit ubytování. My si vybraly dvě z těchto tras- Tongariro Northern Circuit a Kepler track. Sbalily jsme stan, spacáky, karimatky, něco k jídlu, foťák, gopro a vyrazily! 
My si rozdělily trek na 3 dny: 
- den I: Whakapapa Village - Mangatepopo Hut; 9,5 km a minimální převýšení 
- den II: Mangatepopo Hut - Oturere Hut; 12 km a 600 v.m. stoupání a 400 v.m. klesání
- den III: Oturere Hut - Whakapapa Village; 24 km, mírné převýšení
Zašly jsme do informačního centra, vyzvedly si kartu na parkování, abychom mohly nechat auto na 2 noci na parkovišti, potvrdily, že vyrážíme na trek a mohly konečně vyrazit! První den byla jen lehká procházka, den, kdy jsme si mohly zvykat na batoh a kochat se výhledem na Horu osudu. V informačním centru nás varovali před cyklónem, který měl přijít druhý den treku.. musely jsme se tedy připravit na hodně brzké vstávání, kdyby se mělo pokazit počasí, rozhodně jsme nechtěly být v nejvyšším bodu trasy.. Večer ale počasí vypadalo krásně. A takové hvězdy jako první noc na treku jsme už celý pobyt na Zélandu neviděly.. 
Kruté vstávání, balení stanu, zmrzlé ruce a hlad po 15 minutách chůze. To já miluju, pokaždé je to stejně!  
Nicméně cyklón se, i přes důrazné varování, nekonal, celý den bylo krásně, výhledy na Horu se neokoukaly a my překonaly stoupání jen s drobným nadáváním na batoh a bolavé nohy.
Po nejprudším stoupání se dojde na náhorní plošinu, která vede přímo pod horou Osudu. Ze 3 dnů na treku je ten prostřední prostě nejkrásnější. Proto je tu taky nejvíc turistů. Celý okruh se totiž dá taky nahradit jednodenním výletem, tzv. Tongariro Crossing, který má asi 17 km a prochází pouze kolem hlavních "atrakcí". Ale díky absolvování celé trasy a stanování během treku jsem se cítila vcelku kompletní a 3 denní varianta pro mne byla příjemnější. Klidný začátek i liduprázdný konec trasy člověku připomene ten klid a přírodu, které všichni na trecích hledáme. 
Hora Osudu, Red Crater, Emerald lakes, ani ne 5 km z celého treku, kde jsou namačkána tato nejvyhledávanější místa! 
Dlouhý sestup a chata s kempem na černé poušti, která je absolutním opakem výrazně barevné oblasti, byl jako vstup do černobílého světa. 
No. A díky chorobně brzkému vstávání a hrozícímu cyklonu, jsme byly v kempu na konci druhého dne ukrutně brzy. Přesně vypočítané jídlo nám taky nedělalo radost. Když se nudím, tak jím! Lehký deštík k večeru byl nakonec jediným náznakem hrozící bouře. Díky dlouhému odpoledni jsme ale zvládly jít brzy spát. Nožky byly unavené a poslední den treku měl být nejdelším. Zvládly jsme tedy zase brzké vstávání a první sluneční paprsky vykoukly až po 30 minutách naší chůze. 
Takže nás čeklo 22 km, unavené, ale stále nadšené! Poslední den byl po parádách dne minulého trošku dlouhý, pomalý sestup údolím a vzrůstající počet turistů, kteří vyráželi na krátké výlety z Whakapapa Village. 
Tongariro ses námi rozloučilo krásným vodopádem Taranaki, který nás už názvem ladil na další místo, kam jsme se vydaly- Taranaki mountain! 
P.S.: Info nakonec
- odkaz na info a booking: Tongariro Northern Circuit
- trek je tvořen okruhem, stejně jako Kepler track, takže ideální, když máte půjčené auto
- je možná jednodenní varianta, která vede kolem největších lákadel treku- Tongariro Alpine Crossing
- voda na treku: 
          - Mangatepopo Hut- tekoucí voda v chatě, je doporučeno ji převařit nebo použít filtr
          - Oturere Hut- -//-
- na rozdíl od Kepler treku jsme mohli na této trase večery trávit v chatě s ostatními trekery a použít místní plynový vařič, převaření vody tedy nebylo žádný problém
- cca měsíc před plánovaným datem treku byla v kempu ještě spousta neobsazených míst (stejně tomu bylo, když jsme trek šly), naproti tomu ale byla chata komplet obsazena

A co tu máme dál?

Back to Top