Obecnější povídání o treku GR 221 najdete na tomto odkazu: GR 221: Den po dni. V tomto článku se pověnujeme věcnějším tématům jako co s sebou sbalit, jak je to s vodou, kde koupit jídlo a jak se na trek vůbec dostat! 

Jen stručně na úvod: GR 221 je vícedenní trek (jeho trasu najdete ZDE), který měří asi 120 km, překonat jej trvá 6-8 dní a jeho převýšení čítá 5000 v.m., jde tedy o jeden z jednodušších přechodů hor. Každému kdo se chystá, nebo alespoň uvažuje o absolvování některého z dlouhých dálkových treků (typu GR 11, GR 5 a obdobných), rozhodně doporučujeme nejprve zkusit GR 221- poslouží jako skvělý "trénink" na vyzkoušení vaší psychické i fyzické odolnosti, stejně jako vašeho vybavení. Pomůže vám zjistit co potřebujete navíc a co jste si balit nemuseli. A k tomu v krásné krajině, kterou Mallorca v horách Serra de Tramuntana ukrývá.
Co s sebou:
Připomínáme, že veškeré následující informace se vztahují k naší březnové cestě, počasí bude diametrálně jiné už v dubnu, natožpak v parném létě!
10 kg odbavené zavazadlo je zcela dostačující na veškeré vybavení a něco málo jídla s sebou. Teplota je v březnu proměnlivá, může se pohybovat od 3°C v noci do 20°C přes den, doporučujeme tomu přizpůsobit volbu oblečení a veškerého vybavení. My využili i zimní čepice a spodní merino vrstvy, i lehké letní oblečení.

Obecně si o tom co si balíme na cesty můžete počíst v článku: https://www.cestujsemnou.cz/balime-na-dlouhe-treky.
 
Pár tipů:
- boty: nízké trekovky nebo tenisky na terén zcela vyhovující, často se jde po kamenných „chodnících“, většinou není terén nijak náročný
- hůlky: v Pyrenejích je měl jenom Matěj, v Alpách už oba dva, teď už na ně nedáme dopustit, šetří síly i kolena, a usnadňují výstupy i sestupy
- spacák: my zvolili dost lehké spacáky na to, že jsme se vypravili v březnu, kdy se nám teploty v noci pohybovaly od 3°C do 10°C, doporučujeme promyslet, nám byla trošku zima (Boll Karma +, který jsme si brali, sice býval třísezónním spacákem, ale vzhledem k tomu, že už si prožil své, už dávno není tak teplý jak býval- kdyby byl nový, tak by byl vzhledem k váze i teplotnímu komfortu zcela ideální)
- karimatka: cestovaly s námi naše Therm-a-rest Trail Pro, nafukovačky s vysokým tepelným komfortem, což se vzhledem k lehkým spacákům dost hodilo
- přístřešek: vzhledem ke kratšímu pobytu a jarnímu datu jsme zvolili jen plachtu, v noci nám nikdy nepršelo, také je lehčí než stan a ranní vstávání je o hodně rychlejší
- vaření: zvolili jsme plynový vařič s typickým šroubovacím ventilem, plyn (objem 380 ml za 5,5€, na týden pro dva zcela akorát) je k zakoupení v Intersport Kenia (odkaz na mapu) jen kousek od hlavního autobusového nádraží (výjimkou je neděle, kdy je zavřeno a Decathlon, který má otevřeno i v neděli, bohužel plyn neprodává)

Náš seznam oblečení:
- merino tričko s dlouhým rukávem a merino kalhoty, "pyžamo" na spaní
- merino-tencel tričko Hannah Valery (ověřená nesmradlavost po týdnu nošení bez možnosti prát! jsem do Valery zamilovaná ještě dávno předtím než jsme začali spolupracovat s Hannahem a na tohle tričko prostě nedám dopustit- Pyreneje, Alpy, Zéland, všude se mnou bylo a všude super)
- odepínací kalhoty z AFT- lehkého rychleschnoucího materiálu s UV filtrem Hannah Moryn (zase se mnou absolvovaly Pyreneje, Alpy, Zéland a i když jsem dřív považovala odepínací kalhoty doslova za "trapárnu", teď jsem za ně ve svém teplotně nepřizpůsobivém těle strašně ráda)
- mikina
- zateplená vesta
- nepromokavá bunda Hannah Render a Rendeza (ty chválíme prostě všude a poslední rok bez nich ani ránu)
- nepromokavé kalhoty Hannah Brown (nosí se přes klasické kalhoty, mají zipy na bocích- rychlé převlékání, nepoužili jsme, ale jistota, kdyby pršelo)
- tlustší trekové ponožky + spodní prádlo
- šátek/tunel na krk
- pletená čepice (ta se moc hodila na mrazivé noci)
- kšiltovka/klobouk/sluneční brýle + opalovací krém
První rozcestník na treku!
Voda:
GR 221 se v originále jmenuje Ruta de Pedra en Sec, tedy „Stezka suchých kamenů“ nebo "Suchá kamenná cesta". Vody je na cestě opravdu málo, spoléhat se dá jedině na města, kde jsou buď kohoutky s pitnou vodou anebo (v drtivé většině) obchody. V mapách jsou občas značeny pramínky nebo jiné zdroje vody, my nacházeli ve většině případů jen vyschlá koryta řek a potoků.
Téměř na všechny zdroje vody jsme používali náš malý filtr, ale bylo to spíše pro jistotu než z nutnosti. 

Voda byla ale v březnu 2019 mimo města dostupná:
- ke koupi na chatě Ses Fontanelles 2l vody/1€ (cca 13. km), mapa zde
- studna a kamenná nádrž na vodu nedaleko za Esporles, v mapách.cz zde, také vhodné místo na spaní- kamenný přístřešek (cca 45. km)
- výstup k jezeru Cúber vede kolem několika kohoutků s vodou, ke konci výstupu je už také voda v korytu řeky, jistota je samozřejmě voda v jezeře (cca 74.-84. km), kohoutek např. zde 
- k jezeru Cúbér vede vodní kanál, kolem kterého stezka pokračuje asi 3 Km (cca 83.-86. km), mapa zde
- pramen Font des Prat nedaleko za kanálem je vhodný i jako místo na spaní, je u něj ohniště i vyrobené posezení, na mapách.cz značen zde (cca 88. km)
- pramínek u trasy, v mapách.cz zde, bohužel chybně značené turistické přístřešky (cca 115. km)
Jídlo:
Kdo by  si nesbalil dostatek jídla, tak nedaleko od hlavního autobusového nádraží v Palmě je větší obchod s jídlem Mercadona, případně je přímo v podzemí na nádraží menší obchůdek i bez zacházky.
Trasa často prochází vesnicemi, v každé z nich je větší či menší krámek, výjimky jsou pouze:
- Estellencs (24. km), kde je krámek opravdu malinkatý a nic moc v něm nekoupíte
- Lluc (97. km), kde pekárna s krámkem zavírá ve 14 hodin, poté je možné něco málo jídla nakoupit v suvenýrech na náměstí (konzervy a troška pečiva co zbyde z prodeje v pekárně)

Tipy na jídlo, co si můžete na cesty koupit nebo sami doma připravit, najdete v článcích: 
Spaní: 
Jak je táboření, kempování nebo bivakování dovoleno, zakázáno či tolerováno dle místních předpisů jsme příliš nestudovali. Spali jsme pod plachtou, kterou jsme rozdělávali kolem 19. h večer, když se začalo stmívat, a skládali krátce po svítání, stejně jako to řeší prakticky všichni trekeři na GR 221. 
S hledáním míst na spaní většinou nebyl příliš velký problém, a když jsme byli v úzkých, vždy se nám podařilo najít kousek rovného plácku na bývalých jílových pecích. (Noc 7 a 8).
Jednotlivá místa na spaní jsme řešili až večer, podle teorie: "kam dojdem, tam dojdem", takže vždy operativně, nikdy netrvalo dlouho než jsme našli kousek rovného plácku, obrázky včetně popisků o jakou noc se jednalo viz galerie níže. :)

Noc 1: MAPA, před Sant Elm- trochu hraniční, ale ubytování jsme neměli a druhý den brzy ráno jsme chtěli hned vyjít do hor
Noc 2: za chatou Ses Fontanelles, provozovatel chaty (v dost "proti trekerském" rozpoložení) nás důrazně varoval, že hodinu chůze za jeho chatou je jeho soukromý pozemek, kde je zakázáno spát, težko říct, jestli jsme došli dál (ehm, ehm), ale jediné rovné místo na spaní jsme našli asi 2 km za chatou těsně předtím než začala cesta prudce stoupat (druhý den trvalo cca 2 hodiny chůze než jsme došli k dalšímu místu, kde by bylo možné spát)
Noc 3: MAPA, nedaleko za Estellencs, kousíček za výhledem na moře
Noc 4: MAPA, u studny a rezervoáru s vodou
Noc 5: MAPA, přístřešek značený na mapách.cz jsou bohužel spíše kameny na sezení, je dost větrný a je u něj velký nápis "PRIVADO", ne terasách s olivovníky se ale nějaké rovné místo najde
Noc 6: MAPA, opět na terasách u olivovníků
Noc 7: MAPA, u pramene Font des Prat, přímo u pramene je krásné místo na spaní i se sezením z polen a ohništěm, ale drží se u něj chlad, v okolí jsou další vhodná místa (následující kilometry už jsou spíše kamenité, spát by se jistě dalo i v sedle, ale v březnu a větrném počasí bychom příliš nedoporučovali)
Noc 8: MAPA, u pramínku, bohužel bez přístřešků, které jsou značené v mapách.cz, přesto jsme našli kousek rovného plácku na "Charcoal burner", kruhu, kde se vypaloval jíl
Zamrzelo nás, že se (zejména na začátku trasy) objevovala upozornění na udržování pořádku v přírodě narážející zejména na odpadky kolem stezek. Při pobytu v přírodě i spaní "na divoko" je nekompromisně potřeba dodržovat dvě zásady: "co sis přinesl, to si také odnes" a "leave no trace"- nezanechávat po sobě stopy nejen v podobě odpadků, ale v případě volby spaní na divoko, je třeba upravit místo alespoň více méně do původní podoby, ať po vás nezůstanou stopy. Nedokážeme-li alespoň tyhle dvě zásady dodržovat, nejen, že si postupně přírodu zaneseme odpadky, ale také budeme příčinou toho, že bude muset být pohyb i pobyt v přírodě stále více a více omezován.. 
Noc 1
Noc 2
Noc 3
Noc 4
Noc 4
Noc 5
Noc 6
Noc 7
Varianty GR 221, značení, atd.
Jako obvykle jsme si před cestou koupili průvodce od Cicerone: GR 221- The drystone Route, ale tentokrát nás poměrně zklamal. Neobsahuje žádné informace o volném kempování a pouze minimum praktických informací o vodě či jídlu. Zato velmi podrobně popisuje trasu, což může být užitečné, pokud nepoužíváte mobil a offline mapy, protože značení cest je bohužel velmi skromné. Na některých částech trasy sice potkáte větší množství rozcestníků, občas pomůžou mužíci vystavění z kamenů podél trasy, ale značení na jaké jsme zvyklí z Čech, GR 11 nebo GR 5 jsme nepotkávali. 
Celou trasu jsme průběžně kontrolovali na mapách.cz, kde je GR 221 perfektně vyznačena, takže znovu doporučujeme stáhnout offline mapu Mallorcy a vyrazit na trasu s mobilem a powerbankou. 

Variant GR 221 je mnoho, když vynecháme možnost jít pouze část trasy, což umožňuje i skvělé autobusové spojení (viz. níže), Cicerone uvádí několik možných začátků trasy: 
1) varianta ze Sant Elm, kterou jsme zvolili my, a která je také značeno v mapách.cz
2) varianta z Port d'Andratx, která by naší variantu trasy prodloužila asi o 13 km, poté prochází Sant Elmem a připojuje se na variantu 1)
3) varianta ze S' Arracó, která se na variantu 1) napojuje až za chatou Ses Fontanelles- na konci 1.dne varianty 1) (11,5 km)
Doprava:

Cesta na Mallorcu:
- autobus Praha-Florenc → Berlín-letiště TXL: Flixbus, krátkodobá akce na jízdenky- 250 Kč/os.
- zpáteční letenka Berlín-TXL → Palma de Mallorca: 10 kg odbavené zavazadlo a 1 příruční zavazadlo- 1250 Kč/os.
- vlak Berlín Hbt (tief) → Praha hl. nádraží: včasná jízdenka po Evropě od ČD- 450 Kč/os.
- celkem: 1950 Kč/os.

Na Mallorce:
- autobus letiště → Palma de Mallorca (Plaza Espaňa) a zpět: jednotná cena linky číslo 1 nehledě na výstupní stanici ve městě- 5 €/os.
- autobus Palma de Mallorca (Plaza Espaňa) → Andratx: linka č. 102 (info zde) odjíždějící z podzemního autobusového nádraží přímo pod náměstím - 5 €/os.
- autobus Pollenca → Palma de Mallorca (Plaza Espaňa): linka č. 340 (info zde) odjíždějící od benzínové pumpy na kraji Pollency – 5 €/os.
- celkem: 20 €, po přepočtu cca 550 Kč/os.

- vzhledem k autobusové dopravě, které pokrývá celou Mallorcu si můžete začátek a konec GR 221 naplánovat dle libosti: přehled linek zde
A to by bylo zatím asi vše co byste mohli potřebovat pro to, abyste se na váš první (anebo další?) dálkový trek vypravili právě na Mallorcu! My byli nadšení, škoda, že už je to za námi!
Kdybyste měli další dotazy, náměty nebo jakékoliv další poznámky, určitě pište, rádi článek doplníme! Co víme, to povíme! :) 

Všechna důležitá místa, o kterých jsme zde psali jako kde koupit plyn, kde je voda, kde se dá spát, atd. lze najít na následujícím odkazu: https://mapy.cz/s/3pVBl

A co tu máme dál?

Back to Top