Dálkových tras Evropou je spousta! Samotnou mě to překvapilo, když jsem začala hledat co tak podniknout v létě 2017 a dlouhé treky byly jen takovou matnou představou. Po chvíli hledání se jich najednou objevilo neskutečné množství a vybrat si, to bylo těžké rozhodnutí! 
Přesto nakonec volba prvního dlouhého treku padla na Pyrenejskou GR 11. 820 km, od oceánu ke Středozemnímu moři, převýšení více než 45.000 výškových metrů, úplně to na mě dýchlo- to je ono! To je ta pravá výzva! A bylo vymalováno. Koupit průvodce, pokusit se koupit mapy (nakonec jsme zjistili, že v ČR prakticky nejsou k sehnání), promyslet jaké jídlo a jaké vybavení bude potřeba a nakonec už jen letenky, aby už se nedalo couvnout.
Základní info: 

- délka: 820 km
- převýšení: 46.000 v.m. 
- časový plán: 45 dní dle průvodce, v našem případě 48 dní relativně pohodovým tempem
- my vyráželi v polovině června a trek jsme dokončili na začátku srpna, trval nám cca 47 dní
- začátek treku: Cabo de Higuer
- konec treku: Cap de Creus
- značení: červený a bílý pruh, po celé délce trasy (viz. foto výše)
- pomocník na cesty: průvodce "Cicerone: The GR 11 trail"
- mapy.cz mají neuvěřitelný přehled a mj. mají vyznačenou i celou GR 11 

Přibližná mapa převýšení námi zvolené GR 11, některé úseky jsme zvolili jiné alternativní trasy, ale k tomu už v jednotlivých článcích. :) 
Pyrenejemi vedou celkem 3 trasy- GR 10, HRP a nakonec ta moje, GR 11. Všechny tři překonávají Pyreneje od Atlantského oceánu až ke Středozemnímu moři, od východního úpatí hor až k úpatí západnímu. Porovnání všech třech tras je krásně popsáno zde a mapka ze stejné stránky ukazuje kudy jednotlivé trasy vedou: 

- modrá- GR 11 vedoucí španělskými Pyrenejemi
- žlutá- HRP proplétající se mezi Španělskem a Francií, ta se drží ve vyšších nadmořských výškách a paradoxně je na ní menší převýšení než na GR 11 a GR 10
- červená- GR 10 vedoucí francouzskými Pyrenejemi
Volba ale padla na GR 11, která je údajně nejkrásnější. Během treku jsme potkali jen pár lidí, kteří šli taky celou trasu. Většina trekerů si raději vybírá jen střední část GR 11, která je nejkrásnější a hornatá. Úvodní a závěrečná část jsou spíše kopcovité a příroda a výhledy nejsou pro většinu lidí ani dost zajímavé ani dostatečně velkou výzvou. Až v horách každý pozná co obnáší šplhat každý den do kopce a pak prudce sestupovat do údolí, až ty Střední Pyreneje jsou zkouškou odvahy i kolen! Ale já jsem na ty symbolické momenty a doteď nejraději vzpomínám na to jak nám mizel oceán z očí na začátku treku a jak se nám později během posledních dnů otvíral výhled na moře. Ta slaná vůně a vlhkost vzduchu je pro mě doteď jeden z nejsilnějších zážitků a největších symbolů celé GR 11. Od oceánu až k moři.. 
V dálce na horizontu je vidět maličkatý Cap de Creus, závěr celé GR 11. Ten den nám zbývalo asi 70 km, od rána poprchávalo a únava po prodělané "viróze" ze špatné vody byla veliká. Ale tenhle první pohled na moře, ke kterému jsme šli už snad 45 dnů, byl tak nečekaný! Až v tuhle chvíli jsme si uvědomili, že jsme tak blízko k cíli a že to všechno brzy skončí.. Jeden náš kamarád při tomhle prvním pohledu na moře řekl asi největší moudro celé GR 11: "Cíl je tak blízko a přitom TAK daleko..." 
Sepsané blogy:
- o stanování a o vaření, o refugiích a jak jsme nakupovali plyn: https://www.cestujsemnou.cz/stanujeme-v-pyrenejich
- o posílání balíků na treky: https://www.cestujsemnou.cz/posilame-baliky-s-jidlem
- jak se dostat na GR 11: https://www.cestujsemnou.cz/cesta
- o GR 11 jako takové, první část: https://www.cestujsemnou.cz/gr-11-nastup
- o GR 11 jako takové, druhá část: https://www.cestujsemnou.cz/gr-11-opravdove-hory
- o GR 11 jako takové, třetí část: https://www.cestujsemnou.cz/gr-11-sestup 

A co tu máme dál?

Back to Top