Tak výstup na Avalanche Peak nevyšel.. počasí, které se drželo v Arthur's Pass, nejvýše položeném městu na Zélandu, nebylo na výstup právě ideální. Zklamané z deště, mraků, mlhy a hnusu jsme se rozhodly spravit si náladu krátkým výletem k Devil's Punch bowl waterfall. Ovšem vzhledem ke stále stejnému počasí (jaké bylo i o 1,5 km dál) zlepšení nálady, i když jsme ho plné naděje očekávaly každou chvíli, nepřišlo. 
Rozhodly jsme se tedy změnit plán. Urychleně jsem opustily Arthur's Pass a jely dál. Když nejsem na cestě, nikdy zpětně nevěřím tomu, jak obrovsky počasí ovlivňuje náladu. Když prší, okamžitě začínám být zklamaná, bojím se, že už nikdy nebude hezky. Nálada padá, když ne na bod mrazu, tak alespoň na bod podchlazení. Očekávám promoklé oblečení, mokrý stan, mokrý batoh, nepohodlí a konec světa. To, že máme půjčené auto, a tedy máme i zázemí a záchranu před špatným počasím, jsem úspěšně ignorovala a pokračovala ve smutku. 
Sebraly jsme se tedy a z nečasu odjely. Asi o 20 km dál se počasí jako zázrakem změnilo. Jen ohlédnutí zpět na sedlo, kde leží Arthur's Pass, které bylo zahalené mrakem, nám připomnělo, že jsme udělaly dobře. Náhradní plán byl primárně Castle hill, kamenné útvary ležící jen asi 40 min jízdy.
Cestou jsme zahlédli jednu z hnědých cedulí, které už tak typicky po celém světě odkazují na zajímavosti všeho druhu, a zastavily. Celé otrávené z bezútěšného počasí jsme se rozhodly dát tomu šanci. Náhodná zastávka, Cave Stream Scenic Reserve, byla původně velmi nenápadnou, ale o to působivější podívanou. Koryto řeky tekoucí v údolíčku a protékající jeskyní, ta tvoří tunel, kudy vede cestička pro ty turisty, kteří si náhodou do kapsy sbalili čelovku! :)
Castle Hill leží od jeskyně pouze asi 10 minut jízdy. Je naprostým kontrastem k horám okolo Arthur's Pass i k horám, které budete mít za zády zatímco se budete dívat na nepochopitelné kamenné útvary na Castle Hill. Jednou za čas zde zdarma probíhá komentovaná prohlídka přímo od Ministerstva životního prostředí. Narazily jsme na skvělou průvodkyni, na které bylo už zdálky poznat, že má k přírodě a k její ochraně vztah. A to na mě hrozně platí! Výklad, který od Castle hill odbíhal právě k ochraně přírody, problémům s hlodavci a vymíráním populace ptactva, k omezování rozpočtu Ministerstva právě v oblasti vzdělávání veřejnosti, byl ohromně zajímavý..
P.S.: Info nakonec
- vstupné je zdarma
- na kameny i na všechna místa, která nejsou oplocená je možné vstupovat
- pro bouldering jako stvořené!

A co tu máme dál?

Back to Top