Balit se do krosny, které se nezbavíš během celé cesty, to chce plánovat a promýšlet. Nejsem ultralighter, který bude spát celých 6 týdnů než přejde Pyreneje ve žďáráku, prší, bouřka, mráz i vedro. Odpočinek je pro mě základ fyzických sil a já si chci spát pěkně ve stanu, schovaná před nečasem. Nicméně každý si projde nějakým vývojem, než si najde svou cestu a zjistí co opravdu potřebuje a co je už nadbytek. Hranice komfortu má každý jinde. :) Historický exkurz
Na Island v roce 2014 asi na 24 dní s nacpaným batohem Deuter 65+10, kam jsem si vezla i náhradní kalhoty a několik triček na převlékání, karty na hraní Monopoly (no, pár těch věcí jsem si protrpěla), deníček s pastelkama, lepidlem (!!), velkého a obsáhlého průvodce.. 

Do Kyrgyzstánu v roce 2015 na 21 dní už jsem se ovládala o něco víc, ale pořád tam byly mezery, stále jsem se nedokázala vzdát pastelek a lepidla, záznamy z cest přece musí být náležitě barevné. 

Na cestu po Čechách 2016 na 14 dní jsem se sbalila sebevědomě nalehko, s tím, že v ČR mě nic nepřekvapí. Promokla jsem jak pes, pláštěnku jsem zapomněla, ale naštěstí zase brzy vysvitlo sluníčko.

Pyreneje 2017, 50 dní, 820 km, 45.000 v. m. převýšení, to už byla vážná věc, co bude v batohu zbytečné, toho budu litovat hodně hořce. Sbalila jsem jen to nejnutnější (seznam okolo foťáku samozřejmě do nejnutnějšího patří) a povedlo se mi nevídané. Celou tu dlouhou cestu jsem nelitovala snad jediné položky co jsem měla v batohu!

Nový Zéland 2018, 24 dní, kde nám ale výrazně ulehčil fakt, že jsme měly pronajaté auto a to opustili jen na krátké 3 denní treky. Na ty jsme se sbalily tak skromě jak to jen při spaní ve stanu a vlastním vaření jde, takže oba batohy měly s jídlem a vodou kolem 9 kg (i se zrcadlovkou, gopro a příslušenstvím k tomu!), což byl tedy životní úspěch!


No a ještě k té skromnosti.. já si prostě musím brát zrcadlovku a nejméně dva objektivy, stativ, UV filtry, ND filtry, polarizáky, náhradní baterky a nabíječku, to se mnou rozhodně jede všude a pád do kategorie "zbytečná zátěž" zde absolutně nehrozí. (Letos hrozí ještě nová USB nabíječka na baterky, powerbanka a solární panel..není to jednoduchý!) 
Tak postupně.. co si beru já? 

SPANÍ! 
- stan: expediční Ferrino Pumori 2 a Hannah Serak 3- Ferrino (cca 2,4 kg) má skvělý tepelný komfort a na cesty do skandinávských zemí nebo do zimy je skvělý, nevýhodou je tedy svítivě oranžová barva, která nenápadnosti moc nenahrává, oproti tomu Hannah (cca 3,4 kg) je stavěný do méně extrémních podmínek, ale celou GR 11, všechny bouřky, sníh i námrazu jsme s ním zvládli v pohodě (momentálně jsme na GR 5 s Hannah Hawk 2, který má jen 2 kg!)
- karimatka: Therm-a-rest Trail pro W má skvělý tepelný komfort a navíc je strašně pohodlná! (740 g)
- spacák: podle počasí 4-sezónní Pinguin Expert (2000 g) nebo Boll Karma+- skvělý, 3-sezónní a navíc lehký! (940 g), raději zatím volím syntetiku než peří, peří je sice lehčí, ale jakmile navlhne, tak ztrácí svoje schopnosti, syntetika sice hřeje o něco méně, ale vlhkost jí tolik neškodí..
- nově přibyl mini polštářek od Hannah! 

VAŘENÍ
-  ešus: Pinguin Double: pro dva pouze větší hrnec a větší poklici (váha je dohromady asi 230 g, dovnitř se přesně vejde buď menší plynová bomba s vařičem a příbory anebo větší plynová bomba
- příbor: MSR folding spoon (9,5 g)
- vařič: Primus Express stove (93 g)
- zapalovač a sirky schované v nepromokavém pytlíku společně s vařičem

OBLEČENÍ
Vynechám klasiku a raději nebudu říkat počty spodního prádla a ponožek co si balím- spoléhám na přírodní prádelnu a sušárnu..
- trička Hannah Valery: kombinace merina a tencelu, super lehké tričko s vlastnostmi merina (nezapáchá a je antibakteriální) a odlehčeností tencelu, rychle schne, a i když je horko, tak se v něm nevaříte, když je mokré, tak nechladí: celou GR 11 jsem přešla v tomhle jediném tričku a jsem nadšená! 
- merino tričko a kalhoty: balím do léta i do zimy, na studené noci!
- odepínací kalhoty: trapnost, přes kterou nejel vlak, se ukázala jako nejlepší řešení pro každého, kdo je tak teplotně nevyrovnaný jako já, odepínání nohavic, které nahradí převlékání dlouhé-krátké kalhoty, ušetří čas, nervy, sílu i místo v batohu, od Hannah navíc ušité z materiálu Dryfit, takže když zmoknou, tak na těle byly během chvíle suché
- klobouček The North Face: slabý a lehký, v létě zachrání před upečením hlavy a spálením krku
- šátek Buff: variabilní a použitelný jako čepička, nákrčník, gumička do vlasů..
- sluneční brýle: vítr i ostré horské slunce umí potrápit
- nepromokavá a neprofoukavá bunda: taková, aby byla pohodlná i s batohem, jen to chce se naučit jak moc se pod ní oblékat- když je teplo a moc poběžíte do kopce, tak se jednak uvaříte a jednak propotíte.. 
- podle předpokládaného počasí padá volba buď na nepromokavé kalhoty anebo pončo- obojí má svoje výhody i nevýhody: pončo schová batoh, který (i když má pláštěnku) může promoknout přes ramena a záda; nepromokavé kalhoty skryjí kotníky v botách, kudy může natéct voda do bot a udělat dva velmi nepříjemné rybníčky na ponožky
Elektronika
- čelovka: nejlépe s funkcí červeného světla, když chcete jít nocí a být méně viděni, bílé světlo je na rozdíl od červeného vidět na velkou vzdálenost; bezva je taky možnost zvolit si jestli svítit jednou, dvěma nebo třemi LED světly, 3 x AAA baterie
- power banka: nabíjení mobilu, baterek do fotoaparátu i sportovních hodinek
- solární panel: když se chci vyhýbat kempům a městům, tak jediná záchrana
-  nabíječka s Quick charge 3.0: na co nejrychlejší dobíjení powerbanky, když jsem u el. sítě
- fotoaparát: fotoaparát Nikon d810, objektivy Nikon 20mm/1.8 a 35 mm/1.8, stativ Vanguard VEO+ CB 235, 1000 ND filtr B+W 77 mm a redukci na 58 mm, 3x baterie, nabíječka na USB a nabíječka do zdi, lenspen a hadřík na optiku, Peak Design Capture- na nošení fotoaparátu na rameni, CF karta SanDisk Extreme Pro 128 gb a stejná SD karta
- NOVĚ i dron: DJI Mavic air, 128 micro SD karta Samsung EVO+, 3x baterie, nabíječka, náhradní vrtulky
Ostatní
- lékárnička: základní léky, 3 denní atb, obinadlo, náplasti, dezinfekce..
- hydratační vak: 3 l
- turistické hůlky: pomůžou do kopce i z kopce, bez nich v Pyrenejích kolena bolela solidně
- 30 l nepromokavý vak, kam si balím spacák a karimatku, ušetří místo, vejde se akorát do spodní kapsy batohu a navíc, i když promokne celý batoh, tak spacák a karimatka si budou v suchu ležet v pytli
- 6 l nepromokavý vak: na ponožky, spodní prádlo, náhradní tričko a merino vrstvu
- filtr na vodu: původně jsem používala Life Sawyer, poté Life Straw s pumpičkou na filtrování vody do camelbacku, filtr, se kterým se nebojím pít ani z kaluže! Nově jsem pořídila MSR Trailshot Microfiltr- malý, lehký, skladný a hlavně konečně filtr s integrovanou pumpičkou! Více viz. článek Filtrujete? 
- malá skládací hygienka: kartáček a mini pasta, ručník z mikrovláken, nožík, pár metrů odmotané "americké pásky"
- dezinfekční gel na ruce, alespoň nějaká ta hygiena musí být! 

A co tu máme dál?

Back to Top