Nový Zéland. To byl takový můj sen. Myslela jsem, že si ho splním později, ale poslední dobou se opakovaly nabídky na levné letenky na Zéland z okolních zemí a to mě nahlodalo.. Když se objevily zpáteční letenky z Prahy za 17.500,-, už bylo vše jasné. Že jsme se příliš dlouho rozhodovaly (tzn. asi 40 min), a cena letenek stoupla o 4.000,-, už nás neodradilo! 
Nakoupila jsem průvodce- jsem dlouhodobě zvyklá na Lonely Planet a má sbírka se pomalu, ale jistě, každým rokem rozrůstá! Běžná edice průvodců Nový Zéland a k tomu Hiking and Tramping in New Zealand bylo to první, co se muselo koupit! 
Vyráželi jsme s Ivčou, kamarádkou ze střední školy, takže tentokrát ženský tým! 
Jsem zvyklá před cestou plánovat. Ráda vím co mě čeká. nikdy jsem ale neplánovala tolik jako před Zélandem. Letenky a itinerář cesty, kterými většinou začínám i končím, byly jen první kapky. Postupně vyplouvaly další a další věci, které bylo třeba zařídit a zjistit: 

- pojištění
- letenky z Jižního na Severní ostrov: Na ušetření času naprosto skvělá věc! My využily JetStar, letenka s velkým zavazadlem vycházela asi na 1.500 Kč.
- půjčení auta: Prostřednictvím czechkiwis.cz bylo půjčení úplně super a bez problémů, čeští kiwíci nám hrozně pomohli a zprostředkovali za nás úplně všechno! My jsme jen počkaly na letišti na vyzvednutí, podepsaly smlouvu, zmateně sedly do auta, omylem duply na ruční brzdu a pak už fičely!
- mezinárodní řidičský průkaz: Na Zélandu je povinné je pro cizince povinný, MŘP vydává Registr řidičů Hl. m. Prahy na Vyšehradě na počkání (tedy držitelům řidičáku) za 50 Kč.
- lístek na trajekt: pomocí Czechkiwis.cz jsme opět neměly žádné starosti, takže jen napsat, zaplatit, vytisknou doma lístek pro 2 osoby a auto, uložit mezi dokumenty a hotovo! Lístek vyšel asi na 3.500 Kč.
- hostely: všechny hostely jsme měly zamluvené přes booking.com, abychom měly jistotu, že se pro nás vždycky najde místo a nebudeme zbytečně utrácet za dražší hotely.
- SIM karta a tarif: SIM kartu jsme získali díky zprostředkování půjčení auta přes Czechkiwis.cz, tarif jsme vybrali na skinny.co.nz, šly jsme do Ultra combo s 10 Gb internetu, abychom měly jistotu, že zůstaneme ve spojení- za 46 NZD, cca 690 Kč. Peníze se nabijí do profilu, tarif se z nich zaplatí a jediné co je potom potřeba je tarif včas odhlásit, což je přes internet velmi snadné.
- Great walks: Na stránkách Ministerstva životního prostředí NZ je přehledný rezervační systém vztahující se na všechny Great walks a platební brána na uhrazení poplatků za ubytování během treků.
- vstupenky na některé atrakce: Hobitín nebo Glowing worms v Te Anau


Na základě pročítání průvodců od Lonely Planet (Walking and hiking in New Zealand a běžný New Zealand), článků na internetu, obrázků na Googlemaps a požadavku, že když máme 21 dnů, tak chceme navštívit oba ostrovy, jsme vytvořili předběžný plán nazvaný EXPEDICE ZÉLAND! Ten se ale díky vlivu počasí (které nám zrušilo některé výstupy- konec sezóny má asi výhody i nevýhody!) byl plán lehce změněn na:

( 6.-8.3.: Praha - Shanghai - Auckland )
- 8.3.: 18:00 přílet, vyzvednutí auta
- 9.3.: Thames- nákup zásob, plynu na vaření, Owharoa Falls, Wairere falls, Blue springs
- 10.3.: Hobbiton, Rotorua- Kuirau Park, Huka Falls
- 11.3.: Orakei Korako, Tongariro Northern Circuit 1/3
- 12.3.: Tongariro Northern Circuit 2/3
- 13.3.: Tongariro Northern Circuit 3/3
- 14.3.: World Forgotten Highway
- 15.3.: Taranaki a Mangorei track
- 16.3.: Queen Elisabeth Park, Wellington, večerní trajekt
- 17.3.: krátká zastávka v NP Nelson lake na molu (zrušený výšlap St Arnaud Range track), Oparara basin
- 18.3.: Punakaiki, Arthurs Pass
- 19.3.: (zrušený výstup na Avalanche Peak) Arthurs Pass, Devil's Punch Bowl waterfall, Cave stream reserve, Castle hill, noční focení u jezero Tekapo, Church of Good Shepperd
- 20.3.: Mt Cook: Hooker Valley track a Kea Point
- 21.3.: (zrušený výstup na Roys Peak), procházka podél jezera Wanaka, návštěva minipivovaru
- 22.3.: Te Anau (zrušená prohlídka glowworm caves- po deštích prudce stoupla voda v jeskyních)
- 23.3.: Kepler track 1/3
- 24.3.: Kepler track 2/3
- 25.3.: Kepler track 3/3
- 26.3.: Milford Sound, The Chasm (zrušený výstup na Key Summit)
- 27.3.: Jih Jihu: Waipapa maják, Slope Point, Curio Bay, McLean Falls, Matui Falls, Horseshoe Falls, Purakaunui falls
- 28.3.: východ slunce u Nugget Point Lighthouse, Roaring Bay, let z Dunedinu
- 29.3.: Auckland
( 29.-31.3.: Auckland - Chengdu - Praha )
Zéland je místem, které naplnilo všechna moje přehnaná očekávání. Příroda, hory, treky, jezera, geotermální prameny a vodopády. Nesmyslná kombinace všeho co jsem kdy během cest viděla, vytváří takové divy, že i když už jsem zpátky doma přes 2 měsíce, stále mne to vyvádí z míry a stále se mi vrací myšlenka, že tu Te Ararou, přechod Zélandu, prostě budu muset jednou jít. 

A co tu máme dál?

Back to Top